Paylaşımlı Transfer (Shuttle Servis) Hizmetinin Dezavantajları

Paylaşımlı transfer hizmetlerinin dezavantajları nelerdir? Havalimanlarında sunulan paylaşımlı ulaşım (shuttle servis) hizmetlerinin yolculara yaşattığı olumsuzluklar ve daha fazlasını şimdi öğrenin.

Paylaşımlı Transfer (Shuttle Servis) Hizmetinin Dezavantajları


Paylaşımlı transfer hizmeti adından da anlaşılacağı üzere, bir noktadan başka bir noktaya gerçekleştirilen ulaşımın farklı insanlar ile aynı aracın paylaşılması esasına dayanır. Halk dilinde toplu ulaşım ve shuttle transfer isimleriyle de bilinen paylaşımlı transferler, birbirini tanımayan çok sayıda insanın tek bir araç içinde gerçekleştirildiği bir ulaşım yöntemidir. İnsanlar, paylaşımlı transferleri genellikle uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih ederken, çok sayıda havalimanı yolcusu da bir takım olumsuz koşullar olduğundan shuttle transfer yani paylaşımlı ulaşım araçlarını zorda kalmadıkça kullanmamaktadır.


Belli bir güzergah üzerinden Havalimanına veya Havaalanından bir bölgeye toplu ulaşım sağlamak için Havaalanı transfer şirketleri tarafından sunulan paylaşımlı transfer (shuttle servis) hizmetleri, özel transfer ile ulaşıma göre bir miktar daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilse de gerçekçi bir hesap yapıldığında çürütülebilir bir tezdir. Daha çok tek kişi yolculuk edilecekse ve seyahate çıkılacak noktaya uzak mesafeli bir yere gidilecekse maliyet avantajı sağlayabilecek olan shuttle servislerin bir dizi dezavantajdan da söz edilebilir.

Paylaşımlı Transfer (Shuttle Servis) Hizmetlerinin 10 Dezavantajı

1. Tanımadığınız İnsanlarla Aynı Aracı Paylaşmak

Paylaşımlı transfer hizmetinin en belirleyici özelliği, birbirini tanımayan pek çok insanın aynı araç içinde yolculuk yapmasıdır. Çok sayıda insanın aynı araç içerisinde yolculuk yapmasının yol açtığı en büyük sorun ise çeşitli hastalık virüslerinin böyle bir ortamda bulunma olanağının daha fazla olabilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dünya genelinde yaşanan Korona Virüs (Covid-19) pandemisi göz önünde bulundurulduğunda, shuttle servisler insan sağlığı açısında tehdit edici olabilmektedir. Buna ek olarak farklı milletlerden, farklı ülkelerden gelen insanların bir arada yolculuk yapmasının bir diğer dezavantajı ise yaşam şekilleri ve hayata dair alışkanlıkları olabilmektedir.

 

2. Konfor Seviyesi Düşük Gürültülü Yolculuk

Paylaşımlı transferlerin yol açtığı bir diğer olumsuz durum ise konfor yönünden özel transfer hizmetlerine göre daha düşük seviyede seyahat etme halidir. Paylaşımlı ulaşımda kullanılan araçların genellikle sıralı koltuklu minibüs ve otobüs tipi araçlar olması sebebiyle yolcu konforu yönünden çok da tatmin edici değildir. Bununla beraber, çok sayıda insanın aynı araç içerisinde bulunması nedeniyle oluşan gürültü yönü de düşünüldüğünde, transferinde daha dinlendirici bir seyahat tecrübesi yaşamak isteyen kişilerce çok fazla rağbet görmemektedir.

 

3. Aracın Önceden Belirlenmiş Kalkış Saatini Beklemek Zorunda Kalmak

Acelesi olan ya da belirli bir saatte bir yere yetişmek zorunda olan kişiler için en can sıkıcı durum, toplu ulaşım araçlarının belli bir saat planlaması dahilinde hareket etmesidir. Önceden belirlenen hareket saatlerine göre kalkış yapan paylaşımlı transfer araçları (shuttle servisler), bir toplantıya, önemli bir iş görüşmesine ya da acil olarak bir yere yetişmesi gereken kişilerce tercih edilmemektedir.

 

4. Noktadan Noktaya Transfer Yerine Belli Bir Noktaya Kadar Ulaşabilmek

Transfer hizmeti alan kişiler gitmek istedikleri yerin tam da önüne kadar ulaşım sağlamak isterler. Ancak bu durum paylaşımlı transfer hizmetlerinde çok da mümkün olamamaktadır. Shuttle transfer yani paylaşımlı ulaşım, belirli durakları olan ve bu duraklarda yolcu indirme ve yolcu alma prensibiyle çalışan bir sistemdir. Dolmuş ve halk otobüsleri gibi düşünebilirsiniz.


Örneğin, Antalya havalimanı Alanya shuttle hizmetiyle Alanya'da tatil yapacağınız bir otele ulaşmak istiyorsunuz diyelim. Hizmet alacağınız araç sizi tam olarak otelinizin önünde bırakmayabilir. Önceden belirlenen bir hat üzerinde hizmet veren paylaşımlı shuttle araçlar, yine belirli güzergah ve duraklarda yolcu alım ve yolcu indirmeye izin vermektedir. Bu nedenle, özellikle yanınızda çocuklarınızla ya da çokça valizle seyahat edecekseniz, araçtan indikten sonra yolun bir kısmını yürüyerek veya başka bir ulaşım aracıyla devam ederek otelinize ulaşabileceksiniz. Bu durum, hem tatil için çıktığınız bir yolculukta daha çok yorulmanıza hem de zamanınızı oteliniz yerine, uzun yolculuklarda geçirmenize neden olabilecektir.

 

5. Trafik Yoğunluğu Nedeniyle Shuttle (Paylaşımlı) Transferlerde Zaman Kaybı Yaşanması

Kalkış saatleri ve gidecekleri güzergâh önceden belli olan paylaşımlı transfer ile ulaşım hizmetinde, insanların çoğu zaman sıkışık trafiğe denk gelmesi olağandır. Yolcu transferi için genellikle en çok tercih edilen güzergahlar üzerinde ilerleyen paylaşımlı transfer araçları, şehir içi noktalarda mevcut olan yolcu indirme-bindirme noktaları sebebiyle şehir trafiğine en çok takılan ulaşım araçlarıdır.


Örneğin, Antalya Havalimanı Kemer shuttle hizmeti aldığınızı düşünelim. Bu güzergah üzerinde gidecek olan paylaşımlı transfer aracı, Antalya şehir merkezine de uğrayarak, burada inmek isteyen yolcuları indirip, Antalya şehir merkezinden Kemer'e gitmek isteyen yeni yolcuları araca alacaktır. Hem yolcu indirme bindirme tarafında zaman kaybı yaşanırken hem de özellikle yaz sezonunda yoğun seyri olan şehir trafiğinde de oldukça büyük bir zaman kaybı yaşanabilecektir. Oysa, özel araçlarla sağlanan transferlerde bu durumun tam aksine, şehir trafiğine takılmamak için Antalya Havalimanı'ndan Antalya çevre yolu istikameti tercih edilip, Antalya Kemer yolu hem mesafe hem de zaman yönünden avantajlı olarak tamamlanarak, Kemer'e ulaşım daha çabuk sağlanmış olacaktır.

 

6. Yolcu İndir-Bindir İşlemleri Nedeni İle Transfer Sırasında Yaşanan Zaman Kaybı

Toplu ulaşım araçlarında zaman kaybı sadece sıkışık trafik nedeni ile yaşanmaz. Aynı zamanda çok fazla durağa uğrayan araçlar, burada yolcu indirme ve bindirme işlemi yaparak, yaşanan vakit kaybını maksimum seviyeye çıkarır.


Bunu kapsamlı bir örnekle açıklayacak olursak, Antalya'nın Kaş ilçesinde tatil yapmak istediğinizi varsayarak bu konu üzerinde daha kolay ilerleyebiliriz. Antalya'nın Kaş ilçesinde tatil yapmak üzere Antalya Havalimanına geldiniz ve Antalya Havaalanı Kaş shuttle hizmetini tercih ederek Kaş'a ulaşım sağlamak istiyorsunuz diyelim.  Antalya Kaş yolu üzerinde, araç Antalya şehir merkezinde birden fazla noktada durup yolcu indirip, yeni yolcuları alacaktır. Aynı işlemi Kemer ve çevresi turizm noktalarında, Kumluca, Finike ve Demre'de de yapacaktır.


Antalya şehir merkezinde yazın olabilecek trafik yoğunluğu ve burada birden fazla durakta yolcuların ve bagajlarının indir-bindir işlemleri yanı sıra aynı durumun güzergah üzerindeki birçok merkezde tekrar etmesi çok büyük vakit kaybına neden olabilecektir. Normal şartlarda, özel transfer ile Antalya Havalimanı'ndan Kaş'a ulaşmak istediğinizde şehir trafiğine takılmadan çevre yolu üzerinde ilerleyip, Antalya merkezinin dışına 10 dakikada çıkıp, Kaş'a olan yolculuğunuzu maksimum 3 saat içerisinde tamamlarsınız. Fakat, Antalya Havalimanı Kaş shuttle transfer ile normal şartlarda 3 saat sürecek yolculuk trafik ve yolcu indirme-bindirme yoğunluğunu da göz önünde bulundurulduğunda 6 hatta 7 saat sürebilmektedir. Zamanı tatil yaparak geçirmek yerine, yolda geçirmeyi tercih etmeyeceğinizi düşünüyoruz. :)

 

7. Uçağınız Rötar Yaptıysa Bir Sonraki Paylaşımlı Transfer Aracını Beklemek Zorunda Olmanız

Uçakların kimi zaman hava trafiğindeki yoğunluk, hava durumu ve bazen de havalimanından geç kalkış nedeniyle Antalya'ya rötarlı bir biçimde indiği herkes tarafından bilinmektedir. Böyle durumlarda zaten yeterince zaman kaybının yaşanmasına ek olarak, paylaşımlı transferde mevcut belli bir saate rezervasyon yaptırdıysanız, uçağınızdaki gecikme nedeniyle transfer aracına yetişemeyeceksiniz ve sonraki shuttle kalkış saatine kadar beklemeniz gerekecektir. Bu durum özellikle iş amaçlı seyahat edip, zaman kaybı yaşamak istemeyen kişiler için oldukça zorlayıcı bir durumdur.

 

8. Paylaşımlı Transferlerde Sınırlı Bagaj Taşınabilmesi

Havalimanı transfer araçlarıyla transfer işlemlerinde, özellikle ulaşım sağlanacak yerler tatil merkezleriyse yolcular çokça valiz ve eşya ile seyahat etmek istemektedirler. Bu durum, özel transfer hizmeti alarak ulaşım sağlamak isteyenler için sıkıntılı olmasa da havalimanından gideceği yere shuttle transfer hizmetini tercih edenler için önemli sınırlamalar getirebilmektedir.


Doğal olarak her aracın belli bir bagaj taşıma kapasitesi vardır ve Antalya Havalimanı otobüs ve minibüsleriyle sağlanan paylaşımlı transferlerde, araç bagajında, her yolcu için belli bir limit dahilinde valiz ya da eşya taşınmasına izin verilmektedir. Bu genellikle 1  büyük boy valiz ya da iki küçük boy valizle sınırlandırılmıştır.


Uzun bir yaz tatili için Side'deki yazlığınıza gitmeyi planladığınızı düşünelim. Belki iki belki de üç ay sürecek yaz tatiliniz için götürmeniz gereken eşyalar tek bir büyük valize ya da iki küçük valize sığmayabilir. Özellikle ailece gidiyorsanız, beraberinizde götürmeniz gereken eşyaları siz düşünün. İyi hesaplandığında, 6-7 kişilik bir ailenin paylaşımlı yani shuttle transfer hizmeti alarak kişi başına düşen ulaşım maliyeti ile belirlenen sınırı aştığında ek bagajları için firmaya ödeyeceği paranın toplamı, havalimanından özel transferle Side'de gideceği yerin kapısına kadar ulaşım için ödeyeceği ücretten daha fazlaya mal olabilmektedir.


Üstelik Antalya Havalimanı Side shuttle servis hizmetiyle hem zaman yönünden daha uzun süre yolculuk edip daha çok para ödemeniz gerekirken, hem de firmanın Side'de belirlediği indirme-bindirme durağından tatil eviniz arasındaki mesafe için belki de başka bir araç ile seyahat etmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle, daha konforlu ve daha düşük maliyetli bir ulaşım sağlamak isteyenler, paylaşımlı otobüs ya da minibüs transferi yerine özel transfer hizmetlerini tercih etmelidir.

 

9. Paylaşımlı Transferlerde Evcil Hayvanlarla Yolculuk Yapılmaz

Evcil hayvan sahibi olmak ve onlarla ilgilenmek kadar, evcil hayvanlarımızla yolculuğa çıkmakta meşakkatli bir iştir. Bir köpeğiniz olduğunu ve Belek'te yapacağınız bir tatilde onu da yanınızdan ayırmak istemediğinizi düşünün. Havalimanına gitmek bir dert, uçakta seyahat etmesi ayrı bir dert, bir de uçaktan indikten sonra tatil yapacağınız yere transferinizi yapacak olan araca kabul edilmemesi ise başka bir kabus olurdu.


İşte paylaşımlı transfer sisteminde evcil hayvanlar ile yolculuk yapılmasına izin verilmemesi, beraberinde evcil dostları ile tatillerini geçirmek isteyenler için büyük bir dezavantaj oluşturabilmektedir. Paylaşımlı bir araç ile seyahat edilmesi, diğer yolcuların içinde hayvanlardan korkan ya da onlarla barışık olmayan kimselerin bulunmasını mümkün kılan bir durumdur. Bu nedenle havalimanlarında paylaşımlı (shuttle) transfer hizmeti veren firmaların geneli, araçlarına evcil hayvanları kabul etmemektedir.


Örneğimizde olduğu gibi Antalya'nın Belek turizm merkezinde evcil hayvanınızın yanınızda olması kaydıyla tatil yapacağınızı varsaydığımızda, otelinize ya da yazlık evinize ulaşmak için, Antalya Havalimanı Belek shuttle hizmetleri yerine tercih edebileceğiniz iki seçenek kalıyor. Bunlardan birincisi Antalya'dan Belek'e taksi ile ulaşım bir diğer ise özel transfer hizmeti alarak Beleğe ulaşım.


Taksi ücretleri Türkiye'de oldukça yüksektir, bu nedenle Türkiye'de tüm havalimanlarında olduğu gibi sabit fiyatlarla özel transfer hizmeti veren firmalar, Antalya'da da havalimanı ile Belek arasında bu işi icra etmektedirler. Özel transfer firmaları, paylaşımlı transfer hizmeti veren şirketlerin aksine birtakım şartlarla evcil hayvanları araçta kabul etmektedirler. Özel transferler kapsamında, evcil hayvanınızın araçta şoförün dikkatini dağıtmayacak şekilde muhafaza edilmesi ya da havyanın kafesinde bulunması kaydıyla araç içerisine alınması şartına dayanarak, Antalya Belek arası yolculuğunuzda evcil hayvanınızla beraber seyahat edebilmektesiniz.

 

10. Paylaşımlı Transferlerde Kişi Başı Ücretlendirme Yapılması

Paylaşımlı transferlerde kişi başına ücret uygulaması vardır. Özel transferlerde ise kişi başı ücret yerine, transfer hizmetinin fiyatı aracın tamamı için hesaplanmaktadır. Özellikle geniş bir aile olarak ya da toplu ulaşıma ihtiyaç duyan bir şirket çalışanı grubu olarak seyahat edecekseniz shuttle transfer, yani paylaşımlı transfer sistemi maliyet yönünden oldukça pahalı bir seçenektir.


Paylaşımlı transferde her koltuk için ayrı bir ücret, yani kişi-başı ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Oysa, özel transfer seçeneğinde, paylaşımlı ulaşımdan daha az miktarda para ödeyerek, aracın tamamı sadece size özel tahsis edilebilecek, hem istediğiniz miktarda bagajınızı yanınızda taşıyabileceksiniz, evcil hayvanlarınızla seyahat ediyorsanız onları da yanınıza alabileceksiniz hem de tanımadığınız kişilerle aynı aracı paylaşmak zorunda kalmayacaksınız. Aslında özel transfer tercih ettiğinizde her yönden avantajlısınız.

Özet

Paylaşımlı transfer hizmeti genel hatları ile ele alındığında, insanlara ciddi anlamda zaman kaybettiren ve konfordan yoksun bir biçimde yolculuk edilmesine neden olan bir ulaşım türüdür. Kaliteli bir yolculuk yapmak isteyen, yolculukta konfora önem veren ve özellikle acelesi olan kişiler için tam bir zaman kaybı olan bu ulaşım türü, havalimanına uçağı inen ve buradan başka bir noktaya karayolu ile seyahat etmek durumunda olan yolcularca çok fazla tercih edilememekle birlikte, son yıllarda yerini havalimanında özel transfer hizmetlerine bırakmıştır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar